Yoga Olmak

Pınar Hocamın Jivamukti Yoga dersinde söyledikleri uzun zamandır kafamda dönen,  birleştiremediğim cümlelerdi adeta! Kendi filtremden geçirerek aktarıyorum söylediklerini:

Birleşmiş Milletlerin bir raporuna göre yılda sadece 3 gün barış oluyormuş dünyada! Savaş kavramı burada en az bin ölüm ile ölçülüyor. Kendimize dönecek olursak biz de doğduğumuz andan itibaren hastalıklarla savaşıyoruz. Kendimizle savaşıyoruz. Savaş aslında hiç bitmiyor. Var olmak için savaşıyoruz. Olmak için savaşıyoruz.

Yogada kedi oluyoruz. Köpek oluyoruz. İnek oluyoruz. Kahraman oluyoruz! Yeri geliyor savaşçı oluyoruz. Ceset oluyoruz, bedenimizden çekiliyoruz. Yoga oluyoruz. Öyle bir oluyoruz ki bu şeylerin kendileri bile belki de hiçbir zaman hayal edememişlerdi böylesine yoğun bir var olmayı!  Bütünden bir farkımız kalmadığını anlıyoruz. Temelde tüm canlıların aynı ihtiyaçlar için yaşadığını fark ediyoruz. Fakat farklılıklar yaratarak savaşmaya devam ediyoruz. Bu savaş hali binlerce yıldır süregeliyor. Yüzleşmeye cesaretimiz var mı emin değilim. Kalıcı barış ise,  yılın üç günü bin kişinin ölmediği bir barış gerçeği ile biraz zor görünüyor. Aynılığımızı ve bir olduğumuzu anladığımız an ise böyle bir sorun kalmayacak.

image

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s