Öyküm

Gıda Mühendisliği bölümü mezunuyum ve aynı bölümde yüksek lisans çalışmalarımı yapmaya devam ediyorum. Yoga ile sık sık kesişen hayatımda tam anlamıyla yogayı yaşayarak deneyimlemek için Hindistan’a gittim.
2015’te Hindistan’da Yoga’nın başkenti olarak bilinen Rishikesh’te Yoga Alliance Onaylı 200 Saatlik Hatha Yoga Eğitmen Eğitimi’ni tamamladım. Eğitimin hemen ardından eğitim aldığım yoga okulu Rishikesh Yog Peeth’te asistanlık ve gönüllülük yaptım. Başta Sivananda Ashram olmak üzere çeşitli aşramlarda ve yoga okullarında kaldım ve farklı tarzlarda hocalarla çalışma fırsatı buldum. 5 aylık Hindistan seyahatim süresinde kâh sahillerde kâh çatılarda fırsat bulduğum her an yogayı insanlarla paylaşmaya çalıştım.

Bu Hindistan gezimi  10 günlük Vipassana meditasyonu inzivası ile taçlandırdım.

Air Yogayı ve yer çekimine meydan okumayı YogaTime Stüdyoda Sima Hocayla keşfettim.

2017’de tekrar T. Krishnamacharya geleneğini, bireyselleştirilmiş ve özel ihtiyaca yönelik olan Vini Yoga’yı keşfetmeye Chennai’ye gittim. Yoga Terapi okyanusuna küçük bir adım atmış bulundum. Bu eğitim 2 yıl sürecek ve önümüzdeki zamanlarda sık sık Hindistan’a yolum düşecek.

Ardından Kopan Manastırı’nda 10 günlük bir inziva ile hem Tibet Budizmi’ni tanımış hem de meditasyon pratiğime farklı bir boyut katmış oldum.

Hem evim olarak hem de stüdyo olarak kullandığım ekolojik yaşam prensispleri içerisinde yaşamaya çalıştığım bir alanımız var. Burada yoga ile bedenizimizi ve zihnimizi iyileştirirken yerel ve ekolojik ürünler kullanarak gezegenimizle uyum içerisinde yaşıyoruz. Nasıl ki yoga herkes içince bu stüdyonun kapısı da herkese açık!

Yaşam sevdiğimiz işleri sevdiğimiz insanlarla yapınca daha değerli hale dönüşüyor. Bunu yaşayarak deneyimlediğim yoga hayatımda vazgeçilmez bir noktada. Yoga belirli bir gelir grubundan insanların elinde ve onlara aitmiş gibi bir algı var malesef. Bu stüdyoda ise isimler sıfatlar yok, sadece yoga ve doğal yaşam var. Hem ekolojik hem de ekonomik bir alan yaratma amacıyla yola koyuldum. Yol zaten hiç bitmeyecek; mühim olan yoldayken anda olmak, yoldayken mutlu olmak, yoldayken bir olmak.