Neden baş duruşu öğretmiyorum?

Başlığı dikkat çekmek için yazdım, bu sene fark ettim ki pek baş duruşu göstermedim derslerde ve sonra kendi pratiğimdeki evrime baktım ve bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Julie Martin geçen bir paylaşımında Yoganın kadim olduğundan ama asana pratiğinin çok yeni olduğundan bahsetmiş. Asanaların çoğu erkek bedeni için uygun olmasına rağmen bugün kadınlar daha çok asana pratiği yapıyor. Doğrusal,  şekil odaklı pratikleri bir kenara bırakıp daha döngüsel, dalgalanan, meraklı ve bedenimizin doğasına uygun bir asana pratiğine evrilmeliyiz. Pratik asanada değil farkındalıkta.

Bunu da okuyunca daha da netleşti kendi pratiğimin ve derslerdeki paylaşımlarımın geldiği yer. Asanaları ulaşılacak birer noktadan ibaret görmüyorum artık, oraya giden yolculukta merakla neler olduğunu araştırmak daha heyecanlı ve geliştirici geliyor.  Interosepsiyon diye bir kavram var. Kısaca iç görü diyebiliriz ya da iç sesini duyma yeteneği. Nelerden mutlu olduğunu, nelerin sana iyi geldiğini, neyi yediğinde bedenine iyi geldiğini görebilme becerisi. Bu pozların içindeki araştırma ve sık sık bu araştırmadan geriye kalan duyumlara bakmak bu beceriyi arttırıyor. Hani ilkokulda yapardık ya hocam peki bu konu gerçek hayatta ne işime yarayacak diye 🙂 İşte aslında bir şekle girmekten öte sürece odaklı çalışmalar zihninden ayrı bir mekanizma olmayan bedenini tanımanı, bu sayede hislerini fark etmeni ve böylece zihnini fark etmeni sağlayacak. Ve bu gerçek hayatta çok fazla işine yarayacak. Sana iyi gelmeyen alışkanlıklarını görmene yarayacak mesela, ya da seni gerçekte neyin mutlu ettiğini görmeni, ya da üzüldüğünde üzüldüğünü anlayabilmeni.

Derslerime baktığım zaman artık asanada ‘daha iyi olmak’ yerine meraklı bir şekilde bedenle ilişkiyi güçlendirmek, bedeninle uzun vadeli bir birliktelik sağlayabilmek ana mevzularım. Zaten doğduğumu andan beri hep bir şekile girmeye çalışıyoruz ve senden çok o şekil önemli hale geliyor.  Pozların içinde bedenle ve zihinle müzakereler yaparak o pozdan yarar sağlamaya odaklanma ve sakatlanma ihtimalini yok etmek önemli. Böylece fiziksel bir aktiviteden öte aktivitenin farkındalığını çalışmış oluyoruz ve dersler hareketli bir meditasyona dönüşüyor.

IMG_20181226_145636

 

One thought on “Neden baş duruşu öğretmiyorum?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s