Yoga Pratiğime Ne Oluyor?

Yazının başlığını önce “Yoga pratiğime ne oldu?” diye atmıştım ama fark ettim ki daima değişen, dönüşen bir süreçte keskin bir fikir yaratmak yerine dönüşümü onurlandıran bu başlığı kullanmalıyım!

Bu yazıyı benim derslerime gelirken neyle karşılaşırım sorusunun cevabı olarak okumanızı da istiyorum.

Farkındalık ve Duruşlara Yaklaşım

Ders içerisinde bir duruşa girmeye odaklanmak yerine o duruşa girerken neler olduğunu fark etmeye davet ediyorum. Duruş artık bir amaçtan çok bir araca dönüşüyor. Bu duruş ile fiziksel ya da duygusal bedenime ne yararlar sağlayabilirimi araştırıyor ve araştırılmasını destekliyorum. Görüyorum ki hiçbirimizin “ideal” bir anatomisi yok ve bunu kabul ederek bu farklılığı onurlandırarak derslerime davet ediyorum insanları. Bi duruşa girmekten çok o duruşu kendi bedenime nasıl adapte ederim kafamdaki temel soru.

Bu sayede her daim gözlemci aktif oluyor, beden ve nefes farkındalığı ve belki bütünlüğüne kapı açılmış oluyor. Bir saatlik terlemeli spor-hareket dersinden çok bir saatlik meditasyona dönüşüyor tüm ders.

Omurga ve Duruşu Güçlendirmek

Bedenimizdeki kasları iki temel gruba ayırabiliriz: Duruş(postür) kasları ve hareket kasları. Adından da anlaşıldığı üzere bizi ayakta tutan kaslarımız postür kasları ve çoğunlukla en derinlere yerleşmiş haldeler. Çoğu bireyde bu kaslar az ya da çok hareketten veya genetik-anatomik sebeplerden dolayı daha güçsüz. Instagrama koyduğumuz şekilli yoga pozlarında ise çoğunlukla hareket kasları kullanılmakta. Çelişkinin başladığı nokta da tam burası. Ben daha bedenimi rahat ve güvenli biçimde ayakta tutamazken ellerimin, kollarımın üzerinde durmak bana yarardan çok zarar verecek.

İşte tam bu sebepten hareketlerim minimalleşiyor gitgide. Şöyle yönlendirmeler duyabilirsin derste: “Aldığın nefesle dışarıdan görünmese bile omurganın uzadığını hisset.” Bazı anlar olacak ki hiç hareket etmediğini sanacaksın ve bu batılı, kıyaslamacı, gol odaklı zihin yapın ne zaman başımın üstünde duracağım diyecek. Ben de inadına omurganı güçlü tutmaya odaklanacağım.

Elbette bedenin sınırlanı keşfetmeni sağlayan, hareket kaslarına da odaklanan aktif bölümleri de var derslerin. Hareket ettiğin kadar durmaya ve bakmaya da hazır ol!

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s