Yoga, bel ağrısına geleneksel tedavilerden daha iyi sonuç veriyor

Bel ağrısı çeken insanların yoga yapması günlük fiziksel aktivitelerinde daha iyi performans göstermelerini sağladı.

Yeni bir araştırmaya göre yoga yapmak bel ağrısı çeken insanlar için doktorların önerdiği geleneksel tedavilerden daha iyi sonuç verdi. Çalışmada haftalık düzenli yoga yaptıkları takdirde bel ağrısı çeken insanların yürüme, yere çökme, giyinme gibi günlük fiziksel aktivitelerinde çok büyük oranda artışlar kaydedildi.

Çalışmaya katılan hastaların yoga dersleri bittikten 9 ay sonrasında bile standart tedavi görenlerden daha iyi durumda oldukları kaydedildi. Daha önce yapılan küçük çalışmalarda yoganın bel ağrılarına iyi gelebileceği sonuçları elde edilmişti. Bu çalışmalar genelde tek yoga eğitmeni ve kısa vadeli kayıtlar baz alınarak gerçekleştirilmiştir.

Bel ağrısı yetişkin bireylerin hayatlarının bir kısmında yüzde 80 oranında karşılaştıkları bir rahatsızlıktır ve her beş kişiden biri bununla baş edebilmek için doktora başvurmaktadır. Eğer rahatsızlık altı haftadan uzun sürerse kronik olarak tanımlanmakta ve kireçlenmeden sonra uzun süreli sakatlıklarda en yaygın olarak ikinci sırada yer almakta. Var olan tedavi yöntemleri ağrı kesiciler, omurga masajları, akupunktur, eksersiz dersleri ve bilişsel davranış terapilerini içermektedir.

Çalışmanın yürütücüsü Prof. David Torgerson “Geçmişte bel ağrısı olanlara sırt üstü uzanılması ve ağrının geçene kadar beklenmesi önerilirdi” diyor; “Günümüzde ise tavsiye edilen şey sırtı aktif tutmak. Yoga ile, egzersiz çalışmaları dahil standart tedavilere göre daha yararlı sonuçlar elde ediyor. Ekonomik olarak da hastalar ve devletler için tedavi masraflarını oldukça azaltacak gibi görünüyor.

Çalışmada 20 yoga uzmanı tarafından toplam 156 hastaya 12 derslik bir yoga programı uygulandı. Kontrol grubu olarak 157 kişilik bir gruba standart tedaviler uygulandı. Daha sonra tüm katılımcılar 24 sorulu bir anket doldurdu. Çalışmadan sonra katılımcıların yüzde 60’ı yoga pratiğine devam etti.

Çalışma, Annals of International Medicine sitesinde yayınlanmıştır.

Başlık GörseliJohn Dalton

KaynakThe Guardian

Not: Yazı ilk olarak Gaia Dergide yayımlanmıştır. https://gaiadergi.com/yoga-bel-agrilari-icin-geleneksel-tedavilerden-daha-iyi-sonuc-veriyor/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s