ViniYoga

ViniYoga nedir?

ViniYoga kelimesi ilk olarak Patanjali’nin Yoga Sutralarında geçer(YS3.6) ancak yaygın olarak Krishnamacharya ve oğlu TKV Desikachar’ın yoga öğretme yaklaşımını tanımlamak için kullanılır.

“ViniYoga’nın ruhu,  bireyin kendini bulmasıyla başlar. Herkesin farklı olması ve andan ana değişim göstermesinden dolayı bir başlangıç noktası olamaz ve cevabı hazır sorular da anlamsız kalır. Anlık durumlar incelenmeli ve alışkanlıkla var olan tüm durumlar da tekrar ele alınmalıdır.” Desikachar

Desikachar’ın öğrencisii Saraswati, ViniYoga prensiplerini çalışmamız sırasında bu sözleri sık sık hatırlatır. Dünkü sen ile bugünkü sen aynı olmak zorunda değilsin! Sağ yanın ve sol yanın simetrik olmayabilir ve bu bir sorun teşkil etmez. Dün öne kapanırken başın dizine değiyor olabilir ama bugün değmese de olur. Sen sadece her an gözlemcin ol, objektif bir gözlemci ol ve nedenlerini araştır.

Birbirini tekrarlayan duruşlara girip çıkarak ya da duruşu belirli süre tutarak dersler ilerler. Her bir hareket  nefes ile bağlantıyla yapılır ve içsel bir farkındalıkla bedenin her ana nasıl tepki verdiği gözlenir. ViniYoga Grup derslerinde hoca her bireyi ayrı gözlemleyerek aynı amaca hizmet eden başka duruşlar önerebilir.
Örneğin bel ağrısı olan iki öğrencinin bel ağrılarının sebepleri tamamen farklı olabilir ve bel ağrısına bu duruş iyi gelir diye basmakalıp bir yerden yaklaşmak yerine bireyin ihtiyacına yönelik yeni alternatifler sunulmaktadır.

Bir çoğumuz duruşlarımızın ve günlük hareketlerimizin farkında bile değiliz. ViniYoga pratiği omurga ve nefes farkındalığını ve fonksiyonel hareket örüntülerimizi arttırmaktadır.

Aslında Desikachar, ViniYoga’nın bir marka gibi kullanılmasını istememesine rağmen bu yaklaşımı tanımlamak için kelimenin kullanımı yaygınlaştı. Demem o ki ViniYoga bir tarz ya da bir kişinin yarattığı bir akış değil, terapatik bir yoga yaklaşımıdır.

ViniYoga’nın Amacı

ViniYoga’nın asıl odak noktası o an neler olduğunu gözlemleyerek ona göre bir pratik geliştirmek ve ihtiyacını fark edebilmektir. Bedenimizdeki değişimlere uyum sağladıktan sonra kendi ihtiyaçlarımızı ve kendimizi anlamamız konusunda derinleşebiliriz. Bu yaklaşımda duruşlar bir amaca hizmet eder ve duruşa girmekten çok amaca ulaşmak için yollar aranır. Bu yaklaşım tüm duruşlarda sınırsız varyasyon yaratma özgürlüğü tanımaktadır.

ViniYoga bana göre mi?

ViniYoga, meditatif bir pratiktir ve genellikle daha yavaş ve farkındalıkla hareket edilir. Eğer hızlı akan şeylere meyilliyseniz bu yoga dersleri asıl sizin için idealdir. Hızla akan dünyada yavaşlamak ve gözlemlemek bir çok kapı açabilir.

ViniYoga dersinden ne beklemeliyim?

ViniYoga grup dersleri bir amaç üzerine tasarlanan derslerdir. Uygulama o kadar esnektir ki hareket sınırlılığı yaşayan bireyler dahil herkesin ihtiyacına yanıt verir. Dersin amacına göre Asana(duruşlar), pranayama(nefes çalışmaları), mantra söyleme ve meditasyon içerebilir. Uygulamalar nazik olacak diye bir şart yoktur. Bireyin bedeni doğrultusunda asanalarda çeşitlemeler yapılarak teknik anlamda daha zor dersler yapmak da mümkündür.

 

ViniYoga grup dersleri için program sekmesine bakabilir ya da özel dersler için iletişim bölümüdeki bilgilerden bana ulaşabilirsiniz.

One thought on “ViniYoga

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s