Ücretsiz Meditasyon ve Satsang

Sanskritçe “Sat” gerçek, “Sang” bir arada olmak demek. Satsang, bir araya gelerek gerçek üzerine konuşulan buluşmalar olarak tanımlanabilir. Satsang yoga pratiğinde önemli bir yerdedir. Bir araya gelinerek yapılan meditasyon ile güçlü bir spirütüel atmosfer yaratılır ve bireylerin meditasyon pratiğinin derinleşmesine büyük katkı sağlar.
Salı akşamları 20:30’da birlikte meditasyon yapacağız. Ardından Ashtanga Yoga (Sekiz kollu yoga) üzerine bilgiler, konuşmalar ve birlikte tartışmalar yaparak yoga felsefesi üzerine de derinleşme sağlayacağız. Ardından kısa bir meditasyon ile buluşmayı sonlandıracağız.

Katılım ve detaylı bilgi için burakileyoga@gmail.com e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Haftalara göre konular:
1. Hafta: YAMALAR
Yamalar genel olarak etik değerlerle ve toplumsal hayattaki davranışlarımızla ilgilidir diyebiliriz. Elbette yoga bir din olmadığı için, bu kitapta anlatılanları birer kutsal kitap emri gibi görmek yerine, toplumsal ve bireysel hayat üzerine oluşturulmuş prensipler olarak görmek daha akıllıca olur. Zira yüzyıllar boyu bir çok filozof da erdemli ve mutlu bir hayat yaşamanın hangi ilkelerden geçtiğini sorgulamıştır. Yamalar 5 adettir:
– Ahimsa: Şiddetsizlik
– Satya: Doğruluk, dürüstlük
– Asteya: Çalmamak, istiflememek
– Brahmacharya: Ilımlılık, ölçülülük
– Aparigraha: Sahiplenici olmamak, sahiplenici şekilde bağlanma arzusundan arınmak

2. Hafta: NİYAMA
Niyamalar öz disiplinle ilgilidir.
– Saucha: Temizlik
– Samtosa: Hoşnutluk, halinden memnun olma
– Tapas: Tap: Ateş/Yanma, gerekirse dünyevi bir zevkten kendini mahrum bırakarak istenilen konu üzerinde sınırlarını zorlayıcı biçimde kendini adayarak çalışmak.
– Svadhyaya: Kendini incelemek, kendini araştırmak
– İsvara Pranidhana: Gerçek benliğe, öz benliğe, Tanrı’ya, ya da Brahman’a teslim olmak.

3. Hafta: ASANA
Yogadaki anlayışa göre vücut ruhun barındığı bir tapınak gibidir ve Asanalar yani yoga pozları vasıtasıyla ona egzersiz yaptırmak, iyi bakmak disiplinimizi ve bu yoldaki konsantrasyonumuzu geliştirir.

4. Hafta: PRANAYAMA
Yoga derslerinde yaptığımız nefes egzersizleri birer pranayama çalışmasıdır. “Prana” yaşam enerjisi, nefes, yaşamsal güç anlamına gelir. “Ayama” ise esneme, genişleme, büyüme, genişlik,düzenleme/regüle etme, uzatma/devam ettirme ve kontrol anlamına gelir. Pranayama sadece beden ve ruhu bir arada tutmaya yarayan bir nefes alış veriş şekli değildir, aslında içimize çektiğimiz oksijen miktarının disiplinli teknikler doğrultusunda alınması, vücutta hava yoluyla kimyasal değişiklikler yaratır. Toksinlerin temizlenmesine, vücuttan atılmasına yardımcı olur. Solunum sistemini sağlıklı tutmak için yapılan pranayama ile aslında dolaşım sistemini ve dolaylı olarak sindirim ve boşaltım sistemlerini de etkilemiş oluruz.

satsangji

*Yama, Niyama, Asana ve Pranayama başlığındaki yazılar https://yogaturkce.com/2016/10/18/yoganin-sekiz-kolu/ sayfasından alınmıştır.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s