Ramesh’in Işığında An’da Kalma Araştırmaları

Batıdaki mantık hayatın doğrusal olduğunu varsaymakta. Doğu ise hayatı ve var oluş döngüsünü dairesel olarak algılıyor. Dairesellik; başlangıç noktasına dönmek…

İlerlemek, gelişmek, yatırım yapmak gibi kavramların içimize işlediği hayatımızda ‘anı’ yok sayıp hep sonraki adımı düşünüyoruz. Bu evrede de kendimizi suçlamalar, keşkeler…

Daireninse kendine ait bir sihri, bir gizemi var. Güneşin doğuşunda, mevsimlerde, doğumda ve ölümde hep bir döngü…

Bu atölye de bir döngü olarak tasarlandı, hareketsizlikten harekete, bedenin istediği şekilde hareket etmesine müsaade ederek, dinleyerek, yoga yaparak, dans ederek, durarak…

Hayata dâhil olan her halin olduğu gibi akmasına izin verebileceğimiz bir alan yaratmak niyetimiz.

Çünkü biliyoruz ki koşturmak kadar durmak da dahil..

“Bir süre önce bir belgesel izlerken minik bir balığın mutlu mutlu yüzdüğünü gördüm. Aniden kocaman, belki minik balığın elli katı kadar büyük bir balık arkadan gelip küçük balığı yuttu. İşte hayatın anlamı diye düşündüm. Hayat oluyor ve hayat bitiyor. Suç ve günah ile ilgilenmeye gerek yok; geçmişe dair pişmanlıklar ya da geleceğe dair beklentilerle ilgilenmeye gerek yok…” Ramesh Balsekar

Atölye içeriği:

Tanışma çemberinin ardından birbirimize ve alana ısınmak için aktif bir meditasyon deneyimleyeceğiz. Ardından tam yogik nefesi çalışması ve nada yoga (ses yogası, ses meditasyonu) sonrası özgür şekilde akacağımız yoga duruşlarına geçeceğiz.

Dans ile enerjilerimizi iyice yükselttikten sonra tekrar yavaşlayıp, durmayı pratik edeceğiz shavasana ile, ve grup meditasyonu ile atölyeyi sonlandıracağız.

İçerisinde dansı, yogayı, sesi ve nefesi barındıran bu çalışma bizi çok heyecanlandırıyor.

Bu atölyeyi tasarlarken dünyaca tanınmış Advayta Üstadı Ramesh S. Balsekar’ın kitabı Suçluluk ve Günah’tan ilhamımızı aldık.

Advayta felsefesinin ışığıyla şekillenen bu atölyede ‘suçluluk ve günah’ kitabından da bazı bölümlere rastlayacağız ve kişisel araştırmalarımıza bir de o açıdan bakmayı deneyeceğiz.

Ne zaman: 19 Kasım Cumartesi 16:00-19:00 arası

Ücret:

Tam 80 TL

Öğrenci 60 TL

Yer: Paris Caddesi Çankaya/ANKARA

Katılımcı sayımız 10 kişidir. Rezervasyon ve ödeme için burakileyoga@gmail.com ya da 05076290919 numaralı telefon aracılığıyla Burak’a  ulaşabilirsiniz.

Atölye içeriğine dair ya da başka konularda sorularınız olursa Gökşen’e goksencoskunyuva@windowslive.com; Burak’a burakileyoga@gmail.com ya da 05076290919 numarasından dilediğiniz gibi ulaşabilirsiniz.

Gökşen Çoşkunyuva

Dansa başladıktan sonra ilk farkettiğim şey yeterince esnek olmadığımdı. Duygu’nun tavsiyesiyle bir gün aniden Cihangir yoganın kapısında buldum kendimi. Salonda ayna yok! Yapmak zorunluluğu yok! Ve her şeyi kendi bedenine göre ayarladığın bir yin yoga dersiydi. Asu ilk yoga hocam oldu ve sonra Zeynep Çelen’den aldığım eğitimde de asistandı tesadüfen. Daha ilk dersten yogadaki o kendiliğindenliğe ve dineleme tutkusuna kaptırıvermiştim kendimi. Sonrası da öyle geçmeye başladı. O heyecanla her gün dans dersinden çıkıp en az iki tane yoga dersine girmeden eve uğramıyordum. İlk başlarda yerimde duramadığım meditasyon anlarında yavaş yavaş sakinleşmeye başladım. Her şey bir adım da zorlaşıp diğerinde kolaylaşıyordu.

Advayta hocalarından Zeynep Çelen’den 200 saatlik eğitmenlik eğitimimi aldıktan sonra aynı eğitimde asistanlık yaptım. Hemen ardından Şaylan Yılmaz’dan hamile yogası eğitimi aldım. O günden beri dans ve doğaçlama teknikleriyle harmanladığım temel yoga ve hamile yogası derslerini vermeye devam ediyorum.

Daha detaylı bilgi için http://www.goksencoskunyuva.com/art sitesine göz atabilirsiniz.

Burak Bilen

2015’te Hindistan’da Yoga’nın başkenti olarak bilinen Rishikesh’te Yoga Alliance Onaylı 200 Saatlik Hatha Yoga Eğitmen Eğitimi’ni tamamladım. Eğitimin hemen ardından eğitim aldığım yoga okulu Rishikesh Yog Peeth’te asistanlık ve gönüllülük yaptım. Başta Sivananda Ashram olmak üzere çeşitli aşramlarda ve yoga okullarında kaldım ve farklı tarzlarda hocalarla çalışma fırsatı buldum.

Artık Ankara’da hem evim olarak hem de stüdyo olarak kullandığım ekolojik yaşam prensispleri içerisinde yaşamaya çalıştığım bir alanda Hatha  Yoga dersleri ve HomePilates stüdyosunda Air Yoga dersleri vermeye devam ediyorum.

Daha detaylı bilgi için www.burakileyoga.com sitesine göz atabilirsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s