Yoga’ya Başlangıç Atölyesinden

Bugün yepyeni stüdyomuzda yogaya başlangıç atölyemizi gerçekleştirdik. Her biri biricik insanlar geldiler ve atölyeyi renklendirdiler. Yoga deneyimi ardından çaylarımızı yudumlayıp sohbetler ettiğimiz sırada da ekolojik temizlik, beslenme, doğa, mimarlık gibi çok değerli paylaşımlar yaptık.

Süreç çok keyifliydi. Sonrasında yogayla ilk defa tanışan Azime Burcu kalbimi titreten ağaşıdaki yazıyı paylaştı.

“Bedenini güçlendir ki zihnin güçlensin!
Güneş çoktan doğmuş çiçekler çoktan açmış doğa çoktan uyanmış olsa da, bugün bizim için 2 saatlik Güneşi Selamlama ve Hatha Yoga Atölyesinden sonra başlamış oldu. Güneşi selamlamak ikilikleri dengelemek keyifli bir serüvendi.

Küçüklü büyüklü dalgalarla mücadele ederken hayatta, sonunda dalgalar durulduğunda dingin suya sorduk zihnimizde ne olduğunu ve kim olduğumuzu ?
İfade edemediğimiz duygularımızın biriktiği yerleri esnettik ve kalbimize odaklandık.
Nefes düzenleme egzersizi yaptık. İki kere nefesimi gözlemledim.Atölye başlangıcında aldığım nefes sanki zorla yapmam gereken bir eylem gibiydi. Her nefes aldığımda burnumda bir sızı oluşuyordu ve sanki ağırlaşıyordum. 2 saatin sonunda tekrar nefes gözlemlemesi yaptığımda havanın içimde usulca süzüldüğünü sanki doğal bir döngüyle beni sardığını yani nefes almayı değil nefes olduğumu hissettim.
Hayat her şeyi ileriye doğru yapmak üzerine kurulmuş sanki. Yürümek ileri koşmak ileri esnemek ileri bakmak ileri… Geri esneme yaparken vücudum kendini ilk defa geri bırakmanın keyfini çıkarttı.

Bir hareketin ulaşmaya çalıştığı bir yer olmadığını ,kendi vücudunun farkına varıp bedenim izin verdiği kadar hareketleri yapabileceğimi kendi bedenimle keşfettim.
Bir olduk birlik olduk bugün.

Her şey biterken gözlerimden yavaş yavaş birer damla yaş süzüldü.”

 

Kalbimizi açtığımız; bedenimizle, zihnimizle ve kendimizle uyum içerisinde yaşamın temellerini attığımız bu atölye edindiğim deneyimin yanında çok güzel insanlar kattı hayatıma. Yaşasın yeni başlangıçlar!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s