Gönüllülük: HELPX ya da WWOOF

TDK’ye göre gönüllülük bir işi yapmayı hiçbir yükümlülüğü yokken isteyerek üstlenme anlamına geliyor.

image

2 hafta boyunca Sora’da bir aile çiftliğinde gönüllülük yaptım. Bu çiftlik helpx, wwoof ve workaway sistemlerini kullanarak 10 yıldır gönüllüler ağırlıyor.

image

Kendi tüketimleri için zeytin ağaçları, meyve ağaçları ve sebze bahçesinin yanında şarap yapmak için de küçük bir bağları var. 1 at, 1 eşek, 10 koyun ve tavukları var. Küçük kapasitede de konuk ağırlıyorlar aynı zamanda. Sağduyulu turizm yapıyorlar. Kendi ürettikleri gıdaları sunuyorlar, güneşten elde ettikleri elektrikle aydınlanıp dağdan gelen suyu kullanıyorlar.

image

Günde 4,5 saat çalışma karşılığında kalacak yer, 3 öğün yemek ve ev yapımı şaraba nail oluyorsunuz. Çalışma konusu ise çok çeşitli. Yeni inşa ettikleri evdeki tuğlaları ve tavan tahtalarını temizlemek, yabani otları yolmak, zeytin aşılamak, ahır temizlemek, odun taşımak, oda temizlemek, hamur yoğurmak, odun fırınını yakmak ve taş taşımak gibi işlerle günlük çalışma saatimi dolduruyordum.

image

image

image

Bunun yanında öğle ve akşam yemeklerinde masa kurmak ve toplamak, bulaşık yıkamak da ortaklaşa yapılıyor.
Güzel yemeklerine karşılık ben de Türk mutfağından sütlaç ve biber dolması yaptım.

image

Ayrıca nohuttan elde ettiğim maya ile doğal mayalı ekmek yaptım.

image

Paskalya pikniğinde de pizza yapmayı öğrendim.

image

Ayrıca taze makarna kestik şimdinin ustası Maria ve geleceğin ustası Vera ile.

image

image

image

Ayrıca ABD’li bir gönüllü geldi benden 2 gün sonra. Beraber Sora pazarına gittik, kaleye tırmandık, sohbetler ettik. Daha kalabalık bir grupla da şelale yürüyüşü yaptık. Bir haftada İngiltere, ABD, Kanada ve Avustralya ingilizcesine maruz kaldım. 🙂

image

Peki neden böyle bir şey yaptım? Gidip bir otelde kalmak yerine küçümsenmeyecek zorlukta işler yapmayı tercih ettim? Cevabı çok basit! Kültürü tanımak için. İki hafta boyunca bir ailenin yaşamını paylaştım. Ne yaparlar, ne yerler, ne içerler yakından gördüm ve ben de yaşadım. Yardım değişimiyle iki taraf da kazançlı çıktı. Onlar küçük ve sağduyulu turizm ile geçinilebileceğini, gönüllülerin desteği ile giderlerini azaltabileceğinin farkındaydı. Ben de yardımım/gönüllülüğüm karşılığında yaşamlarını paylaşmaya ve kültürlerini öğrenmeye niyetliydim. Sonuçta herkes mutlu ayrıldı.

Helpx, wwoof ve workaway sitelerine üye olup gönüllü arayanlarla iletişime geçip siz de unutulmaz bir tatil yaşayabilirsiniz. Siteleri iyice inceleyip kullanmak istediğiniz siteyi seçtikten sonra 20$ gibi bir üyelik bedeli ile 2 yıl üyelik alıyorsunuz. Ya da herhangi bir iş için kısa süreli gönüllüye ihtiyacınız varsa yine bu sitelere ilan verebiliyorsunuz.

Eğer daha çok bilgi almak ve deneyimlerimi anlatmamı isterseniz de bir kahve buluşmasında görüşmek üzere 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s