Nohut Mayalı Köy Ekmeği

Blogumun yemek bloguna dönüşmesinden korkarak bugün denediğim bir tarifi paylaşmadan duramayacağım: Nohut Mayalı Ekmek. Evet! Yanlış duymadınız. Nohutun kabuğunda ekmek yapmak için doğal maya mevcut. Ekmek yapmak için ihtiyacımız olan şeyler ise bilgelik ve sabır.

image

Nohuttan maya elde etmek için nohutlaru kırıyoruz üç beş parça olacak şekilde. Daha sonra bir kap kırık nohuta 2-2,5 kap ılık su, bir tutam tuz ve bir tutam şeker atıp güzelce karıştırıp battaniyelere sarıp gece boyunca sıcak kalmasını sağlıyoruz. Sabah köpüklü bir su ile karşılaştıysanız herşey yolunda. Eğer bir değişiklik yoksa kabınızı sıcak suya oturtup köpük oluşana kadar sabrediyorsunuz 🙂

image

Elde ettiğimiz köpüklü suyu süzüp 2 bardak un ile iyice karıştırıyoruz tahta bir kaşık ile. Kek kıvamında sıvı bir hamur elde ediyoruz. Bu mayamızın daha da gelişmesini sağlamak için bir adım. Bu hamur iyice kabarıp sönünce mayamız hazır demektir.

image

Bu adımdan sonra 2-3 bardak un ve biraz tuz ile gerekirse su ekleyerek güzel bir hamur elde ediyoruz. Hamur iki katına çıkana kadar mayalanmasını bekliyoruz. İki katına çıkınca gerekirse un ekleyerek tekrar yoğurup parçalara ayırıp şekil veriyoruz. Altını üstünü güzelce unlayıp bir bezle kapatıp hacminin iki katına çıkmasını bekliyoruz.

image

Daha sonra bıçakla üstünü kesiyoruz.

image

Fırınlanmaya hazır. Biz odun fırınında pişirdik. Evde yapmak için büyük ihtimalle 180-200 derece yeterli olacaktır. Pişdiğini anlamak için ekmeğin altına parmağınızla tıklattığınızda tok bir ses duymanız gerekiyor. Fırından çıkınca hemen bir beze sarıp sabırla dinlenmesini beklemelisiniz. Benim gibi 5 dakika sonra dilimlemeye çalışırsanız parçalanacaktır. 🙂 Afiyet olsun!

image

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s