Pompei: Doğa ve İnsan

24 Ağustos 79 yılında yani 2000 yıl önce Vezüv yanardağının aktiviteleri sonucu gömülerek yok olan bir şehir. Bu kent 1748 yılında tesadüfen keşfediliyor ve o günden beri çalışmalar halen devam ediyor.

Hristiyanlık öncesi Roma İmparatorluğunun yaşamına şahit oluyorsunuz bu kentte. Çok ilginçtir ki kaldırımları var şehrin. Çamaşırhaneleri, restoranları ve en önemlisi genelevleri… Bir kıyı şehri olan Pompeii denizcilik ve ticaret için de çok öenmli bir şehir.
Şarapları ve özel bir sosla çiğ sakladıkları balıkları çok ünlü.  İlk sabunun da buralarda olduğu söyleniyor.

Şehir planlaması şimdiki şehirlere taş çıkartır. Sokakları çok muntazam ve her sokak başında o sokağa ait bir çeşme var ki insanlar çeşmelerden yollarını bulabilsinler.

Genelevlerin duvarlarında ise verilen hizmetlerin resimleri var. Bu genelevlerde erkek fahişe hizmeti de mevcutmuş. Ayrıca o dönemde evlerin içinde tuvalet olmamasına rağmen genelevlerde tuvalet de var.

Roma İmparatorluğu’nun gözdesi diyorlar bu şehir için. O kadar büyük ki bazı kısımlarına gidemedik bile. Yorgunluğumuzu anfitiyatroda çimlerin üzerine uzanıp güneşin keyfini çıkararak attık kuş sesleri eşliğinde.

Tabi taşlaşan insan vücutlarından bahsetmeden Pompeii’den bahsetmiş sayılmayız sanırım. Patlama sonucu çıkan gazlardan zehirlenerek ölen insanların vücutlarını kaplayan kül zamanla taşlaşmış ve kalıp görevi görmüş. İnsanlar ölüm anında nasıl can verdilerse o şekilleri korunmuş.

Bu şehri görünce insanoğlunun, medeniyetin ne kadar güçlü ve kudretli olduğunu görüyorsunuz. Ve şunu da yüzünüze vuruyor hemen ardından: İnsanoğlu ne kadar güce sahip olursa olsun DOĞA her zaman insanlığı alt edecek ve yaşamaya devam edecektir. Doğanın kudretine bir kez daha şahit oluyorsunuz!

image

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s