Genel Salerno İzlenimlerim

Henüz İtalya maceramın 10. Günümdeyim ve edindiğim izlenimleri paylaşmak geldi içimden. 130bin nüfuslu Salerno şehrindeyim. Dünya tarihindeki ilk tıp üniversitesi Salerno şehrinde.

Denize kıyısı var şehrin, fakat Türkiye’deki gibi deniz kenarında dükkanlar, oturmalık mekanlar yok. Onun yerine boydan boya insanlara ayrılmış durumda. Koşu yolu da dahil olmak üzere oldukça geniş bir sahil şeridi var ve insanlar rahatça oturabiliyorlar.

Burada büyük zincir restoranlar yok! Türkiye’de minicik şehirlerde bile fazla fazla beliren Burger King, McDonald’s, Starbucks yok. Onun yerine kendi ustalarıyla fırınlarında pizzalarını pişiren küçük işletmeler var. Kahve içmek isterseniz de bizde kebapçılarda bile bayiliği olan Lavazza’ya rastlamanız imkansız! Onun yerine yine kendi kahvelerini yapıp porselen fincanlarda sunan barlar mevcut sokaklarda: Kahve kokusu duymadığınız bir sokak ise neredeyse yok!

Süpermarketler de çok fazla yok. Çok sık olmamakla birlikte Carrefour var ve bir iki süpermarket daha. Kasabı, peynircisi, manavı, bakkalı ayrı ayrı ve küçük küçük; şehrin ana caddesinde yaşıyorlar hala!

Şehirdeki ağaçlar çok yaşlılar! Hepsinin selamı var size. Şehrin genellikle her köşesinde oturmak için küçük parklar var.  Daha büyük meydanlarda ise daha da büyük parklar ve ağaçlar mevcut.

Yaşlı kesim kültürlerini korumada daha tutucu muhtemelen! Orta yaş üstü kadınların yakalarında mutlaka bir rozet var mesela. Orta yaş erkekler ise tam bir beyefendi. Gençliğe gelecek olursak, onlar o kadar tek tipleşmişler ki farklı birisini görmek neredeyse imkansız. Aynı model saçlar, dar paça kot pantolon, boğazlı nike ayakkabı, minicik nike sırt çantası ve ellerinden düşmeyen birer akıllı telefon, ki otobüslerde bile yan yana otururlarken konuşmak yerine, yazışıp gülüşmeleri size yeterince fikir verecektir!

image

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s